CF-päivässä 6.9.25 runsas osallistujajoukko 

Suomen CF-yhdistyksen järjestämä vertais- ja läheispäivä järjestettiin Hämeenlinnassa 6.9.2025 Kanta-Hämeen Hengitys ry:n tiloissa. Osallistujia oli paikalla kuusitoista ja linjoilla etäyhteyden päässä kahdeksan henkilöä.  

Lauantainen iltapäivä alkoi CF-yhdistyksen vuosikokouksella. Pitsalounaan jälkeen vuorossa oli lääkärien luento-osuus. HUS:n CF-yhteisvastaanoton keuhkosairauksien ja sisätautien erikoislääkäri Katriina Pihlajamaa kertoi keuhkonsiirroista CF-näkökulmasta. Yhteisvastaanoton lastentautien erikoislääkäri Aleksi Kemppainen jatkoi puhumalla modulaattorihoitojen tulevaisuudennäkymistä.  Aiheet herättivät runsaasti keskustelua. 

Kahvitauon jälkeen yhdistyksen Minna Kivelä raportoi kuulumisia kesäkuun alun CF Europen vuosikokouksesta ja ECFS:n konferenssista Milanosta.